Kinezioteipavimas

Kinezioteipavimas – tai reabilitacinė gydomoji procedūra, atliekama naudojant kinezioteipus (lipnias elastines juostas). Kineziologinio teipavimo metodo pradininkas, japonų chiropraktikos specialistas daktaras Kenzo Kase kartu su japonų kompanija Nitto Denko 1970 metais sukūrė šią teoriją ir pavadino „Kinesio-Taping”. Šis metodas remiasi kineziologijos mokslu (tai mokslas apie judesius) todėl ir vadinamas „kinezioteipavimu”. Pagrindinis metodo tikslas spartinti organizmo gijimo procesus, naudojant specialias medžiagas ir taikant šią aplikavimo techniką. Metodas sukurtas remiantis žmogaus raumenų ir odos elastinėmis savybėmis. Teipas prisitaiko prie žmogaus kūno ir jį prilaiko. Kinezioteipavimas buvo pristatytas pasauliui 1988 m. per Olimpines Žaidynes Seule, kai japonų tinklinio komanda naudojo kineziologinio teipavimo elastinius pleistrus. Kinezioteipavimas 2004 m. atkeliavo į Angliją bei pasklido visoje Europoje, Amerikoje ir Azijoje. Nuo to laiko buvo pradėta plačiai naudoti ne tik sporte, bet ir gydymo tikslais. Gydymo privalumais naudojasi ne tik garsūs pasaulio, bet ir Lietuvos sportininkai.
Kinezioteipai yra įvairių spalvų: kūno spalvos, juodos, mėlynos, raudonos, žalios, geltonos. Pagaminti iš 100 % medvilnės. Gamybai naudojama netoksiška rišamoji medžiaga termosol, kurios sudėtyje nėra latekso, vietoj jo naudojamas uretanas. Teipą klijai dengia bangelėmis. Dėka to kinezioteipai nedirgina odos, ji gali laisvai kvėpuoti, pasisavinti vandenį. Teipas atsparus vandeniui, galima praustis duše, ant kūno išsilaiko nuo 1 iki 5 dienų. Tai yra efektyvus ir veiksmingas gydymo metodas, kuris užtikrina gydymą 24 valandas per parą.
Kinezioteipavimas veikia per jutiminę sistemą, suaktyvina savaiminio gijimo mechanizmus. Gydymo tikslas ne riboti judesius, bet leisti fiziologiškai judėti sąnariams ir raumenims, taip suaktyvinant kontrolę ir gijimą. Kinezioteipavime naudojamas holistinis požiūris (į žmogų žiūrima kaip į vientisą visumą) į žmogaus kūną su jo begale ryšių, pvz.:oda-fascija-raumenys-meridianai ir t.t.
Apsaugo raiščius, fascijas, sausgysles ir sąnarius, skatina jungiamojo audinio potrauminių sąaugų atsipalaidavimą ir fiziologiškesnes galūnių padėtis. Pažeidimo vietoje dėl limfos susikaupimo padidėja spaudimas į odos, poodinius receptorius, tai sąlygoja sustingimą, skausmo atsiradimą. Kraujas, limfa tampa tarsi įkalinti po oda. Užklijavus kinezioteipą, gaunamos odos raukšlelės, sumažinamas paviršinio odos sluoksnio tempimas, gaunamas pakėlimo efektas, mažėja poodinis spaudimas, tai padeda lengviau kraujui ir limfai nutekėti iš pažeidimo vietos į artimiausius funkcionuojančius limfinius takus, limfmazgius, todėl mažėja patinimas, skausmas, gerėja gijimas.

Poveikis
Didina raumenų jėgą, gerina mikrocirkuliaciją, aktyvuoja limfinę sistemą, aktyvuoja vidinę nuskausminančią sistemą, mažina skausmą, gerina sąnarių funkciją, raumenų funkcionalumą, aktyvina odos-visceralinius refleksus, kurie daro įtaką vidaus organams, skatina pažeisto nervo atsigavimą, didina sensorinį suvokimą.

Taikoma įvairiose srityse:
Įvairių ligų gydymui – nugaros, galvos skausmams, laikysenai koreguoti, esant sąnarių artrozei, artritui ir kitiems pažeidimams, epikondilitui, raumenų įtampai, riešo kanalo sindromui, paralyžuotų raumenų aktyvinimui, vidaus organų sutrikimams ir kt. Kasdieninėje veikloje – menstruacinėms problemoms, nėštumo metu.
Sporte – galios, pajėgumo didinimui, atsistatymui, patempimams, hematomoms ir kt.

Share: